ČIŠTĚNÍ ČIPU A OPTIKY

Nejprodávanější

3315 cistici sada 6v1na cisteni fotoaparatu a objektivu
296 Kč –22 %
Původně: 296 Kč  (–22 %)
230 Kč
(190 Kč bez DPH)
3084 ofukovaci balonek na cisteni fotoaparatu a objektivu
 
198 Kč
(164 Kč bez DPH)
3756 senzorova lupa na cisteni snimacu fotoaparatu a objektivu
889 Kč –44 %
Původně: 889 Kč  (–44 %)
489 Kč
(404 Kč bez DPH)
4 položek celkem

Cena

156489
1156489

Značky

Položek k zobrazení: 4
3084 ofukovaci balonek na cisteni fotoaparatu a objektivu
164 Kč bez DPH
198 Kč

Balónek je ideální pro jemné čištění čoček a snímačů CCD a CMOS. Zakončení z měkkého kaučuku chrání před poškrábáním.

Kód: ID_10
3315 cistici sada 6v1na cisteni fotoaparatu a objektivu
296 Kč –22 %
190 Kč bez DPH
230 Kč

Obsahuje: antistatickou utěrku + balonek na ofukování + štěteček na odstranění prachu + čistící roztok + sešitek s papírovými ubrousky + štětičky s vatičkou.

Kód: 501501
3756 senzorova lupa na cisteni snimacu fotoaparatu a objektivu
889 Kč –44 %
404 Kč bez DPH
489 Kč

Senzorová lupa usnadňuje hledání i těch nejmenší prachových částic. Vybavena optickým sklem, které zajišťuje 10x optické zvětšení a 6-ti jasnými LED diodami.

Kód: ID_770
3807 lens pen na cisteni fotoaparatu a objektivu
129 Kč bez DPH
156 Kč

LEN SPEN nahrazuje čistící roztoky. Na jedné straně má velmi jemný štěteček na odstranění prachu a na druhé straně speciální useň pro čištění otisků prstů

Kód: ID_464

Mít po ruce sadu na čištění zdcadlovky a objektivů se vždy vyplatí. Čistění snímače fotoaparátu ve specializovaných obchodech není vždy nejlevnější záležitostí. Obzvlášť, když pravidelně fotografujete krajinu nebo wildlife. V takových případech se na snímač dostane smítko raz dva, vzhledem k prašnému prostředí. A proto jsem byla nadšená, když se mi to rukou dostaly štěteček s lupou a já měla možnost vyčistit si senzor sama.

Koncem měsíce května se mi do rukou dostaly dvě novinky ze světa Photon Europe. Jednalo se o  senzorovou lupu MQ-7X pro čištění snímačů DSLR spolu s rotačním štětcem MQ-MB 100. Poté, co jsem se překousala krkolomnými názvy a přiloženým návodem, vzala jsem svoji starou dobrou zrcadlovku Nikon D40x a s těžkým srdcem jsem se pustila do prvního experimentu, který spočíval ve vyčistění snímače svépomocí. Zde bych ráda podotkla, že mé staré dobré D40xce se čistění senzoru nedostalo již 2 roky (hluboký stud), během nichž jsem ji nedopřála odpočinku, a to zejména v českých luzích, hájích a lesích, které se přes všechnu krásnu nedají nazvat bezprašným prostředím. V následujících řádcích vám popíši své dojmy z průběhu celé této „operace“.

Čistění snímače fotoaparátu ve specializovaných obchodech není vždy nejlevnější záležitostí. Obzvlášť, když pravidelně fotografujete krajinu, wildlife, reportážní fotky nebo jakékoliv jiné téma, které spojuje jeden jmenovatel - příroda. Fotografování v přírodě je, alespoň co se senzoru týká, téměř vždy "špinavá práce". Smítko máme v takových situacích na snímači raz dva, vzhledem k již zmiňovanému prašnému prostředí. A proto jsem byla nadšená, když se mi to rukou dostaly štěteček s lupou a já měla možnost vyčistit si senzor sama - zlaté české (čínské) ručičky :)

 12

Začněme lupou; ta usnadňuje vyhledat  prachové částice na senzoru. Součástí balení je i srozumitelný český návod. Sklíčko zajišťující 10x optické zvětšení je z obou stran chráněno fólií, kterou jsem před prvním použitím sloupla. Poté jsem z fotoaparátu sundala objektiv a sklopila zrcátko tak, aby bylo možné dostat se přímo k senzoru. Nezbývalo než posadit lupu na místo objektivu a zapnout světlo, které zajišťuje 6 světelných diod. Zkrátka starý dobrý Photon Europe a jeho kvalitní světélka, díky kterým jsem snímač dokonale viděla a všimla si tak i těch nejjemnějších smítek.

Teď přichází na řadu rotační štětec. Ten je opatřený plastovým ochranným krytem, aby nedošlo k zašpinění štětečku. Stačí odstranit tuto krytku - dávejte si dobrý pozor, abyste se nedotkly vláken štětečku a přepnout štěteček do polohy 1. V této poloze se štětec, poháněný rotačním motorkem, roztočí. Abyste vytvořili dostatek elektřiny, na kterou se poté nečistoty "nalepí". Nechte ho točit cca 5 sekund a zopakujte to zhruba třikrát. V této chvíli máme na štětci dostatek statické elektřiny. Následně přepneme štětec do polohy 2, kdy se rozsvítí 4 jasné LED diody. Nyní můžeme se štětečkem přímo do nitra fotoaparátu. V žádném případě nezapínejte rotaci vně fotoaparátu! Přibližte štěteček k snímači a jemně ho štětečkem přetřete. Poté již nezbývá nic než vyjmout šteteček z útrob fotoaparátu a znovu spoustit rotaci, abyste veškeré nečistoty z vlákem vypudili.

 3

Abych pravdu řekla, zprvu jsem byla k tomuto čistícímu setu poněkud skeptická a balíček jsem si přebírala se vštěpenými slovy "senzor by měl obhospodařovat pouze odborník". Záhy mě však učarovala jednoduchost a především rychlost, s jakou samotné čistění probíhá. Věřte také, že pokud si dáte pozor na čistotu a bezprašnost okolního prostředí, není zde co pokazit. Naopak - jsem přesvědčená, že tento set od Photon Europe si vás zkrátka obmotá kolem prstu.

Celá procedura je kromě rychlosti a jednoduchosti také vcelku zábavná. :-) Můžete si být jisti, že poté, co si pod lupou naposledy prohlédnete blyštící se snímač, zalije vás vlna uspokojení a rázem se budete cítit jako se cítívali pralidé, když poprvé vykřesali ze dvou křemenů oheň, nebo když v jejich lovné jámě skončil po mnoha měsících hladovění mamut.

Zkrátka neocenitelný pocit z dobře vykonané práce.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shopteťák.cz