TTL RADIOVÝ ODPALOVAČ pro CANON 2.4GHz YN-622 -C II. SET

Kód: YN-622 C
Značka: Yongnuo
2 662 Kč 2 200 Kč bez DPH
Vyprodáno
Pro dálkové ovládání blesků s podporou E-TTL / E-TTL II, vysokorychlostní synchronizaci HSS až 1/8000s a dosahem až 100m.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Radiový digitální FSK 2,4GHz odpalovač blesku s E-TTL CANON Yongnuo YN-622N pro vysokorychlostní synchronizaci až 1/8000s (kompatibilní s HSS bateriovým zábleskovým světlem PHOTON HD-600 Ws).
Dosah 100m.

Yongnuo YN-622 C je první radiový odpalovač s podporou E-TTL a vysokorychlostní synchronizace. Je určený pro systémy Canon, případně kompatibilní systémy. Využívá digitální FSK frekvenci 2,4GHz s nastavením až 7 kanálů.

Podporuje tři základní režimy:

E-TTL – Canon
Manuální mód – univerzální použití (Canon, Nikon, Pentax, Samsung …)
Multifunkční mód

Jeho dosah je až 100m – všesměrových (360°). Bezdrátový odpalovač YN-622 podporuje funkce jako FEC, FEB, FEL, vysokorychlostní synchronizaci až 1/8000s, synchronizaci na první či druhou lamelu, modelovací světlo, i-TTL skupiny (A:B / A:B C), manuální – multiskupiy (A:B / A: B: C), manuální režim, multifunkční režim, automatický a manuální zoom nebo třeba AF světlo.

Hlavní funkce:
Podpora kompletních TTL funkcí, když je nasazen na fotoaparátu.

Možnosti použití setu:
A-Jedna jednotka YN-622N je uchycena v sáňkách blesku na fotoaparátu (hot shoe) a druhá jednotka je použita samostatně a v jejích sáňkách na blesk je uchycený ovládaný blesk (případně je kabelem připojena k zábleskovému světlu-propojovací kablík nutno dokoupit samostatně-máme skladem za 99,- Kč). Blesk je možné ovládat jak v E-TTL, tak v manuálním i multi módu.
B-První jednotka YN-622N je uchycena v sáňkách blesku na fotoaparátu a v jejích sáňkách je uchycen blesk. Druhá jednotka je použita samostatně a v jejích sáňkách je uchycen druhý blesk. Oba blesky mohou být ovládány v módech E-TTL, manual i multi.

Možnosti synchronizace:
-Vysokorychlostní synchronizace: maximální rychlost synchronizace je 1/8000s , ale některé fotoaparáty umožňují jen 1/4000s. Pro fotoaparáty a blesky, které nepodporují vysokorychlostní synchronizaci je nejkratší možný synchročas 1/250s a více v závislosti na synchročase daného fotoaparátu.
-Synchronizace na první lamelu.
-Synchronizace na druhou lamelu.
-Dálkové nastavení blesku: u blesků Canon a kompatibilních, které tuto funkci umožňují, je možné nastavit blesk přes řídící jednotku (vysílač na fotoparátu).


Smíšený mód:
Pomocí této funkce lze nastavit různé módy pro ovládané blesky v jednotlivých jednotkách YN-622. U jednoho řízeného blesku lze mít nastaven mód TTL, u druhého může být třeba manuální mód a u třetího třeba multi mód. Všechny blesky ale mohou být odpáleny v jeden moment jedním vysílačem.

Funkce probouzení:
Při namáčknutí tlačítka expozice bude blesk připojený v přijímači probuzen z režimu spánku. Použitelné jen s blesky, které tuto funkci umožňují.

Funkce zoom:
Zoom může být nastaven automaticky dle nastavení fotoaparátu (při režimech E-TTL) nebo lze zoom nastavit na blesku manuálně. Přijímač podporuje obě varianty.

Podpora odpalování pomocí středového kolíku:
Bezdrátový odpalovač Yongnuo YN-622C umožňuje dálkové opálení blesků jednoduše i pomocí středového kolíku. Blesk pak musí být nastaven v manuálním módu. YN-622C musí být nastaven též v manuálním módu. Nejkratší možný synchročas 1/250s a více v závislosti na synchročase daného fotoaparátu.

Použití se studiovým bleskem:
Yongnuo YN-622C je možné použít i pro synchronizaci se studiovými blesky. Pro propojení lze použít synchronizační kabel PC sync – 3,5 mm jack. (není součástí balení odpalovačů).

Kompatibilní s Fotoaparáty:
Zrcadlovky EOS s podporou dálkového nastavení přes menu: Canon 5D Mark II, 5D Mark III, 1Ds Mark III, 1D Mark IV, 1D Mark III, 7D 60D 50D 40D 450D 500D 550D 600D 650D 1000D 1100D

Zrcadlovky EOS bez podpory dálkového nastavení přes menu:
Canon 5D 10D 20D 30D 300D 350D 1D 1D Mark II

Pro zrcadlovky jiných výrobců (Nikon, Pentax, Olympus, Panasonic, Fujifilm) možná synchronizace max.do 1/250s (v závislosti na synchročase daného fotoaparátu), ale není možno využít režim I-TTL.

Blesky:
Blesky kompatibilní s ETTL: Canon 600EX ( RT ), 580EX II, 430EX II, 320EX, 270EX II
Yongnuo YN-568EX II C, YN-568EX C, YN-565EX C, YN-468 II C, YN-467 II C, YN-465 C , Blesky ostatních výrobců, které podporují Canon TTL: Sigma, Metz, Nissin, Oloong

Blesky Canon 430EX a 580EX a další blesky nepodporující funkci dálkového nastavení přes menu fotoaparátu musíte nastavit manuálně. Vysokorychlostní synchronizaci musí podporovat jak fotoaparát, tak použitý blesk.

Ostatní blesky nepodporující TTL funkci nebo HSS: Yongnuo YN460 , YN460-II, YN560, YN560-II, YN560-III, YN560EX a další výrobci.

BLESKY A ZRCADLOVKA NEJSOU SOUČÁSTÍ DODÁVKY !!! - POUZE ILUSTRAČNÍ FOTO!


Pro podrobnější vysvětlení uvádíme recenzi od Tomáše Dolejšího z webu www.fotorádce.cz
-Recenze radiových odpalovačů Yongnuo YN-622:

Zajímá vás dálkové odpalování blesků? Právě pro vás máme dnešní recenzi radiových odpalovačů Yongnuo YN-622. Ty za docela malé peníze poskytnou velmi dobrý výkon. Zvládají TTL přenos i vysokorychlostní synchronizaci. Jak se YN-622 osvědčily v praxi? Má cenu je kupovat? Jaké mají výhody a nedostatky? To se dozvíte v naší recenzi.

Radiové odpalovače Yongnuo se za posledních pár let, co se prodávají, staly vcelku oblíbenými. A to zejména jednoduchostí použití a poměrem ceny ku výkonu. Důležitým faktorem je dnes samozřejmě cena - a právě v tomto ohledu jsou odpalovače Yongnuo zajímavější než např. odpalovače Pocket Wizard. Dnes pro vás máme recenzi posledního modelu s trošku šíleným názvem Yongnuo YN-622C, který upoutal ještě víc pozornosti fotografů, než předchozí modely. A to zejména funkcí TTL, vysokorychlostní synchronizací a cenou. Recenze je založena na mé vlastní dlouhodobé zkušenosti s těmito odpalovači, neboť je již nějakou dobu při focení používám.

Jedná se o verzi pro Canon (YN-622C). V principu je verze pro Nikon (YN-622N) stejná, jen se liší ovládáním z fotoaparátu.

Yongnuo YN-622: hlavní vlastnosti

Jak již bylo v úvodu recenze napsáno, Yongnuo YN-622C jsou rádiové odpalovače blesku. Stručně řečeno to znamená, že s jejich pomocí lze na dálku odpalovat záblesky (ty nemusí být nasazené na sáňkách fotoaparátu nebo propojeny kabelem). Slovo "rádiové" znamená, že přenos signálu funguje na principu rádiových vln. To je důležité, protože díky tomu fungují i na velké vzdálenosti a třeba i za roh domu.

Testované odpalovače YN-622C jsou vcelku oproti svým předchůdcům lepší hned v několika vlastnostech. Tím prvním je funkce TTL, která umožňuje mít blesk na stativu x metrů daleko od fotoaparátu a přitom tento blesk provozovat v režimu TTL. Pokud jste někdy měli nějaké levné odpalovače, byli jste zvyklí režim blesku přepnout na M (manuální) a výkon pak nastavovat ručně. To už u těchto odpalovačů není nutné, protože umí komunikovat mezi fotoaparátem a bleskem a výkon blesku se nastaví sám automaticky. To je tedy ona zmíněná funkce TTL.

Druhou výhodou odpalovačů YN-622C je funkce vysokorychlostní synchronizace. V praxi to znamená, že i dálkově odpálený blesk (pomocí těchto odpalovačů) lze provozovat při časech expozice kratších než 1/250 sekundy (nejčastější případ, konkrétní hodnota záleží na použitém fotoaparátu). Na první pohled to vypadá vcelku banálně, ale velmi se to může hodit za slunečného dne, kdy máte už nejnižší citlivost ISO a přesto časy expozice vycházejí kolem tisíciny sekundy. Bez této funkce byste museli hodně přiclonit a přijít tak o malou hloubku ostrosti. Naopak díky této funkci odpalovačů můžete vesele blýskat i při časech 1/1000 sekundy.

Ostatní funkce:

Automatické zoomování zábleskové hlavy.
Možnost nastavení "uspání" blesku při nečinnosti trvající určitou dobu.
Podporuje FEB (bracketing výkonu blesku).
Podporuje FEC (kompenzace výkonu blesku).
Podporuje FEL (zamknutí výkonu blesku).
Blesky lze provozovat v režimu TTL, Manual nebo mix obojího (některé blesky nastaveny na TTL a některé na Manuální).
Možnost nastavit si, zda-li chcete blesky nastavovat přes fotoaparát nebo přímo na záblescích.
Nastavení synchronizace na první nebo druhou lamelu.
PC port.

YN-622 jsou obojetné

Odpalovače Yongnuo YN-622C tak trochu matou svým vzhledem. Pokud je budete shánět, tak věřte, že všechny vypadají zcela stejně. Marně byste hledali, který z dvojice je přijímač a který odpalovač. Oni totiž mohou fungovat jako obojí - každá krabička v setu může fungovat jako přijímač i odpalovač (a není potřeba nic přepínat). Co z toho vyplývá? Že si můžete koupit libovolný počet kusů a ty mezi sebou libovolně kombinovat. Já jsem například kupoval dohromady 6 kusů - z toho 3 pro mě a 3 pro kolegu. A nemusel jsem řešit, co z toho je odpalovač a co přijímač. Prostě než jdu fotit, tak jeden z nich nasadím do sáněk fotoaparátu a zbylé dva dám pod blesk a je to. Takže si kdykoliv můžete v budoucnu dokoupit 1 nebo více kusů a odpalovače budou spolu stále komunikovat.

Napájení

Co se mi na odpalovačích YN-622C líbí, je napájení: 2 tužkovky (AA) pro každou krabičku. Naštěstí konstruktéři dostali rozum a vyhnuli se všem těm šíleným nestandardním akumulátorům, které v obchodě stojí stokorunu. Odpalovače Yongnuo YN-622C můžete "naládovat" klasickými tužkovkami nebo třeba těmi nabíjecími. A to má jednu obrovskou výhodu - baterky můžete prohazovat mezi odpalovačem a bleskem. Vím o čem mluvím - jednou jsem si na focení s sebou zapomněl vzít nabíjecí tužkovky do blesku (zůstaly doma v nabíječce), a tak jsem "vybrakoval" tužkovky z momentálně nepoužívaných dvou odpalovačů a problém byl vyřešen. Ve výsledku řešíte jen nabíjecí tužkovky a máte po starostech.

Ovládání a použití v praxi

Odpalovače Yongnuo YN-622C nejsou zrovna miniaturní: 9 x 5 x 2,5cm. Nicméně při focení na sáňkách fotoaparátu nijak nevadí.
Kanály a skupiny

K dispozici je celkem 7 kanálů, takže se nestane, že byste si s kolegou vzájemně odpalovali své záblesky. Kanály se nastavují tlačítky vlevo C1, C2, C3 a jejich vzájemnou kombinací.

Vpravo je pak k dispozici nastavení skupin: A, B, C, A+B, B+C, A+B+C. Co to znamená? Představte si situaci, že používáte při focení třeba 2 blesky - jeden pro nasvícení zepředu a druhý jako protisvětlo. Pak ten přední nastavíte jako A a ten v protisvětle jako C. Díky tomu můžete nastavit oběma bleskům samostatnou intenzitu záblesku. Pokud byste je nechali oba dva v "áčku", máte možnost oba ponechat ve stejném výkonu nebo měnit jejich výkon poměrově 1:8 až 8:1.

Všechna výše zmíněná nastavení jsou dobře viditelná i ve tmě, jelikož svítící diody označují aktuální nastaven.

V případě Canonu pak máte na výběr ze tří možností (které v praxi bohatě stačí):

A + B + C (všechny blesky ve stejném výkonu).
A:B (možnost nastavit výkon obou blesků v poměru 1:8 až 8:1).
A:B C (možnost nastavit výkon blesků A a B v poměru 1:8 až 8:1 a blesk C samostatně).

Kde se nastavují parametry blesků:

Neskutečnou výhodou je, že veškeré nastavení se provádí v těle fotoaparátu. Tak například potřebujete přidat na výkonu blesku ve skupině A - nemusíte hned běžet k blesku a přidávat na kompenzaci výkonu. Vše si pohodlně nastavíte v menu svého fotoaparátu. Nemusíte tak obíhat jednotlivé blesky, abyste změnili jejich výkony.

V případě Canonu 5D III je to: Menu - Ovládání blesku Speedlite - Nastavení funkce blesku.

U Canonu 5D II je to bohužel ještě o úroveň hlouběji: Menu - External Speedlite Control - Flash Function Settings - Wireless Set.

U Canonu mi vyloženě vadí, že menu pro bezdrátové ovládání blesků je doslova "zakopané" hluboko v menu. Pro každou změnu výkonu se musíte proklikat asi na druhou nebo třetí úroveň, z čehož se může stát velká otrava (zvláště když potřebujete často měnit výkony). Bohužel nepomůže ani umístění tohoto nastavení do "mého menu". Toto bohužel u Canonu výrazně nedomysleli. Když už může být v první úrovni například formátování karty, proč tam nemůže být dálkové nastavení blesku? Co asi budu v praxi dělat častěji? Formátovat kartu nebo nastavovat výkon blesku?
Ovládací tlačítka - snad jediné mínus

Snad jediná věc se mi na odpalovačích Yongnuo YN-622C vyloženě nelíbí. A to je umístění ovládacích tlačítek na boku. Jakmile chcete odpalovač sundat / nasadit / ujistit se že drží, ve většině případů se vám podaří zmáčknout nějaké tlačítko - a změníte si třeba kanál nebo skupinu a divíte se, proč to do prkenné ohrady neblýská...

Samozřejmě to není nic zásadního, co by mě odradilo od používání těchto odpalovačů. I přes tuto nedokonalost je považuji za skvělé. Je prostě jen potřeba si zvyknout brát je do ruky jen za přední část, kde tlačítka umístěna nejsou / nebo za přední a zadní stranu.
Autofokus pracuje i ve tmě

Co se mi naopak YN-622C velmi líbí, je přítomnost pomocného světla autofokusu (na přední straně každé krabičky). Díky tomu můžete pohodlně fotit (a ostřit) i ve tmě a dálkově odpalovat blesk mimo fotoaparát. Pro někoho může být ještě dalším plusem, že na samotný odpalovač lze umístit blesk (má sáňky), takže můžete mít na odpalovači blesk a ještě odpalovat dálkově blesk jiný.

TTL má i své stinné stránky

Také vás může překvapit chování blesku v režimu TTL, pokud jej máte jako protisvětlo (blesk míří do objektivu). V režimu TTL se může snadno stát, že výkon blesku bude příliš malý, protože automatika se bude snažit zamezit přepalu. Totéž se může stát, fotíte-li s bleskem v režimu TTL např. nevěstu v bílých šatech, kdy máte kompenzaci výkonu blesku na maximum a stále to nestačí (automatika se nechá snadno zmást). Pak je potřeba případně přepnout na Manuální nebo Multi mód - v něm můžete např. jeden blesk provozovat v režimu TTL a druhý v režimu Manuální.
Kompatibilita

Odpalovače Yongnuo YN-622C samozřejmě nefungují s jakýmkoliv fotoaparátem a libovolným bleskem.

Výčet plně kompatibilních záblesků Canon Speedlite je následující: 600EX RT, 580EX II, 430EX II, 320EX, 270EX II. Kompatibilní (ovšem bez funkce vysokorychlostní synchro) jsou i blesky Yongnuo: YN568EX II, YN568EX, YN565EX, YN468-II, YN467-II, YN465. Ostatní externí blesky lze také použít, ale bude na nich nutné výkony nastavovat ručně.

Plně kompatibilní fotoaparáty Canon EOS: 5D Mark II, 5D Mark III, 1Ds Mark III, 1D Mark IV, 1D Mark III, 7D, 60D, 50D, 40D, 450D, 500D, 550D, 600D, 650D, 1000D, 1100D. Lze použít i fotoaparáty Canon 5D, 10D, 20D, 30D, 300D, 350D, 1D, 1D Mark II, ale nebude u nich možné nastavovat výkony blesků na dálku ve fotoaparátu.

Výčet plně kompatibilních záblesků Nikon (ve verzi pro Nikon): Nikon D70, D70S, D80, D90, D200, D300, D300S, D600, D700, D800, D3000, D3100, D3200, D5000, D5100, D7000, D7100 a podle neoficiálních informací i D4, D800 a D600.

Výčet plně kompatibilních záblesků Nikon: Yongnuo YN-465N, YN-467N, YN-468 II, YN-565N, YN-568N, Nikon SB-400, SB-600, SB-700, SB-800, SB-900, SB-910.

Doplňkové parametry

Kategorie: TTL/ETTL ODPALOVAČE YONGNUO
Hmotnost: 0.3 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shopteťák.cz